Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

XXVIII Sympozjum Stąd Nasz Ród

„Polska racja stanu i polski interes narodowy na przestrzeni dziejów” to hasło przewodnie
XXVIII Sympozjum Stąd Nasz Ród,
które odbyło się 13 – 14 kwietnia br. w Gnieźnie
i stanowiło integralną część
XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Stowarzyszenia
do grobu św. Wojciecha
.


 

 

Czy mamy do czynienia z kolejnym poważnym kryzysem braku myślenia i działania w kategoriach polskiej racji stanu, czy realizujemy jakikolwiek polski interes narodowy, państwowy we współczesnej Europie i świecie? Między innymi na te pytania szukano odpowiedzi obejmując refleksją historyczną i współczesną te dwie współzależne dziedziny racji stanu i polskiego interesu narodowego, pokazując tym samym jak kształtowały się one na przestrzeni czasu, od zarania polskich dziejów do dziś. Referaty w trakcie Sympozjum wygłosili: prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr Tadeusz Marczak z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Janusz Dobrosz, były Marszałek Sejmu RP.

W godzinach wieczornych odbyło się spotkanie autorskie „Piszę o tobie Polsko…”, z Wojciechem Wenclem: poetą, eseistą, felietonistą i krytykiem literackim. Autor zaprezentował kilka wierszy z tomiku „De profundis”.

Następny dzień gnieźnieńskiego spotkania rozpoczął się debaty o naszej narodowej, społecznej, kulturowej, a także duchowej przyszłości. Inspiracją do niej stały się słowa Jana Pawła II, które skierował 20 lat temu do Polaków na audiencji w Watykanie w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia – „Nie można się dziwić trudnościom tego “nowego początku”. Nie można z tego powodu popadać w przygnębienie. Trzeba okazać nową dojrzałość wolności. Jeżeli w okresie minionym było to dojrzewanie wolności odzyskiwanej, teraz czas na to dojrzewanie w wolności odzyskanej”. Pytanie o nowy początek jest tym fundamentalnym, dla każdego pokolenia także i dla nas.
W debacie udział wzięli: poseł dr Krzysztof Szczerski – politolog, polityk PIS, Wiceminister Spraw Zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Wojciech Wencel – poeta felietonista, eseista oraz Andrzej Wronka – teolog, Prezes Stowarzyszenia Ruch EFFATHA, Debatę tradycyjnie już poprowadził ks. dr Grzegorz Chojnacki – dyrektor Instytutu Filozoficzno Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

Zwieńczeniem dwudniowej pielgrzymki i sympozjum była Msza Święta w Katedrze Gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Bogdana Wojtusia. Zwracając się w homilii do pielgrzymów Ks. Biskup nawiązał do hasła programowego Stowarzyszenia realizowanego w 2012 roku: „Katolicy świeccy w dziele ewangelizacji kultury”.

Obszerna relacja z tych wydarzeń w miesięczniku „Nasz Głos”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *