Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

SZCZECIŃSKIE „NIE” DLA IN VITRO

Od 20 listopada w Szczecinie trwa akcja zbierania podpisów przeciwko projektowi finansowania procedury in vitro z budżetu miasta. Akcję koordynuje szczeciński Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Szczecińska Platforma Obywatelska przygotowała w listopadzie projekt obywatelskiej uchwały, który zakłada dofinansowanie zabiegów zapłodnienia metodą in vitro. Jego pełna nazwa brzmi:  „Gminny Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego w latach 2013-2016″. Dofinansowanie miałoby płynąć z budżetu miasta Szczecina.

Zdecydowaną reakcją na pomysł finansowania in vitro w Szczecinie było jednoczesne działanie zarówno abp Andrzeja Dzięgi, który wystosował list pasterski do wiernych archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej oraz powstanie Komitetu Obywatelskiego, sprzeciwiającego się projektowi finansowania in vitro.

Metropolita szczecińsko-kamieński w liście do wiernych archidiecezji podkreślił, że katolik nie może popierać procedur in vitro: „Powtarzam wyraźnie, że zgodnie z nauką Kościoła i zgodnie z prawdą o godności ludzkiego życia, nikt z katolików nie może popierać procedur in vitro” – napisał hierarcha w liście pasterskim czytanym w kościołach archidiecezji.  „Gdyby jednak ktoś z katolików świadomie podpisał się lub głosował za dopuszczalnością in vitro, także przez pokrętną formułę jego dofinansowania wbrew obowiązującym w Polsce zasadom prawa, niech pamięta, że występuje przeciwko godności osoby ludzkiej i przeciwko prawu Bożemu. Sam się wtedy odłącza od pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, póki następnie sprawy nie przemyśli, nie przemodli i nie zmieni publicznie swojego stanowiska. Do tego czasu niech pamięta, by nie prosił też Kościoła o dar komunii świętej” – napisał abp Dzięga.

W skład wspomnianego wyżej Komitetu Obywatelskiego weszli przedstawiciele świata nauki, m.in. wykładowcy, lekarze, a także prawnicy, nauczyciele, osoby będące autorytetem w swoich środowiskach lokalnych. Lista Komitetu liczy obecnie ok.  80 nazwisk i jest stale otwarta. Przedstawiciele Komitetu zorganizowali 22 listopada konferencję prasową w siedzibie szczecińskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, w czasie której zebranym dziennikarzom zaprezentowali swoje stanowisko. Komitet reprezentowali: senator RP I kadencji – p. Edmund Bilicki, lekarz ginekolog – położnik, p. dr Iwona Rawicka oraz instruktor Metody Creightona – p. Karolina Klek.

Równocześnie Komitet Obywatelski  zorganizował wirtualny protest przeciwko finansowaniu in vitro przez Miasto Szczecin. Odbywa się on na popularnym portalu społecznościowym  Facebook, a protest do tej pory poparło ok. 800 osób.

Zwieńczeniem działań Komitetu Obywatelskiego jest akcja zbierania podpisów przeciwników przyjęcia w budżecie Miasta Szczecina projektu dofinansowania procedury in vitro. To przedsięwzięcie koordynuje szczeciński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a w zbiórkę podpisów zaangażowanych zostało kilkaset osób ze wszystkich szczecińskich parafii. Do tej pory zebranych zostało kilkanaście tysięcy podpisów.

B.I.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *