Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Potrzeba nam wiary i nadziei

32. Ogólnopolska Pielgrzymka naszego Stowarzyszenia na Jasną Górę zgromadziła kilka tysięcy osób. Datę modlitwy u tronu Królowej Polski każdego roku wyznacza rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego (28 maja). Dwudniowe spotkanie (25-26 maja) tradycyjnie połączone było z modlitwą o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i rozważaniem Jego nauczania.

Mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa Sługi Bożego: „Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!”. Głównym punktem spotkania była Msza św. odprawiona w sobotę, 26 maja w jasnogórskiej bazylice. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Jerzy Lewandowski, asystent krajowy „Civitas Christiana”. Wystawione zostały poczty sztandarowe Rady Głównej i oddziałów Stowarzyszenia.

Na pielgrzymkę przybyli m.in.: ks. Ryszard Umański, asystent oddziału częstochowskiego „Civitas Christiana”; Ziemowit Gawski, przewodniczący Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, wiceprzewodniczący Marek Koryciński i Karol Irmler oraz sekretarz Henryk Koch a także Sławomir Józefiak, prezes Zarządu.

O. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry rozpoczynając Eucharystię wręczył Ziemowitowi Gawskiemu Ryngraf Matki Bożej Częstochowskiej. „Niech ten Ryngraf będzie wpisaniem się Zakonów Paulinów w wasze Stowarzyszenie, szczególnie Jasnej Góry” – powiedział o. Podprzeor.

Przed Mszą św. przedstawiciele „Civitas Christiana” uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich wałach, którą poprowadził ks. Ryszard Umański.

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek o godz. 17.30 pod pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie odmówiona została modlitwa o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i złożone zostały kwiaty. Uczestników spotkania powitali: o. Jerzy Tomziński, były generał Zakonu Paulinów oraz o. Jan Pach, paulin. Następnie, uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się w Kaplicy św. Józefa na Halach, gdzie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie wystawiły spektakl teatralny pt.: „Dzwonnik z Notre-Dame”.

O godz. 21.00 pielgrzymi modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem o. Izydora Matuszewskiego, generała Zakonu Paulinów. „Dziś staje przed tobą, Maryjo, na kilka dni przed rocznicą śmierci Prymasa Tysiąclecia, Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, które chce odważanie podejmować nie tylko zatroskanie, ale też walkę o zachowanie chrześcijańskiego oblicza polskiej ziemi – mówił o. Generał.

W czasie Apelu przewodniczący Stowarzyszenia Ziemowit Gawski dokonał Aktu Zawierzenia Matce Bożej.

Po Apelu sprzed bazyliki wyruszyła Procesja Światła i na placu przed szczytem odmówiona została modlitwa różańcowa o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Rozważania poprowadził o. Jan Pach.
{phocagallery view=category|categoryid=3|limitstart=0|limitcount=8}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *