Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Pierwszy wśród równych | e-wydanie Miesięcznika „Civitas Christiana” do pobrania

Zastanawiać pewnie może, skąd wizerunek Stefana Kardynała Wyszyńskiego na okładce styczniowego numeru pisma. Zazwyczaj postać Prymasa Tysiąclecia przywoływana jest w sierpniową rocznicę urodzin, majowy czas rocznicy śmierci bądź w kontekście czasowym uwięzienia Prymasa, ewentualnie kolejnych jubileuszy Wielkiej Nowenny Millenium Chrztu Polski.

Tymczasem pierwszy w 2019 r. numer miesięcznika „Civitas Christiana” poświęcamy Stefanowi Wyszyńskiemu z kilku względów. Podstawowy związany jest z jubileuszem objęcia godności arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego – Prymasa Polski. 70 lat temu w listopadzie, po śmierci kard. Augusta Hlonda, Stefan Wyszyński został mianowany przez papieża Piusa XII a w pierwszych dniach lutego 1949 r. odbył się ingres do katedry gnieźnieńskiej i warszawskiej. Refleksja nad tą rocznicą i postacią Prymasa Tysiąclecia dominuje w bieżącym wydaniu naszego pisma.

W zrozumieniu zarówno tamtego czasu, istoty posługi prymasowskiej, ale i współczesnych wyzwań pomoże z pewnością rozmowa, którą przeprowadziliśmy z następcą Stefana Wyszyńskiego – Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem. Więź z Prymasem Tysiąclecia jest dla nas szczególnie zobowiązująca. Stefan Kardynał Wyszyński to Patron Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Patron, którego życie, posługę staramy się rzetelnie w miarę naszych możliwości prezentować i przypominać – ze szczególnym uwzględnieniem aktualności Jego nauczania. Ufnie wierzymy także, że trwający proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego zakończy się wyniesieniem Go na ołtarze.

W styczniowym numerze „Civitas Christiana” czeka na Państwa kilka nowości, które będą nam towarzyszyły przez kolejne numery. Otwieramy kolumnę Café-civitas. W ramach tego cyklu chcemy prowadzić rozmowy dotyczące spraw naszego stowarzyszeniowego środowiska. Zmianie ulega dział miesięcznych spotkań formacyjnych. Do współpracy zaprosiliśmy asystentów kościelnych, którzy wspólnie z ks. Dariuszem Wojteckim – asystentem krajowym – będą przygotowywali wspomniane materiały. Pojawia się kolumna pod patronatem kwartalnika „Społeczeństwo”, jak również prezentujemy materiały powstające we współpracy z serwisem Vatican News. Warto zwrócić uwagę na nowy roczny cykl, poświęcony przypadającemu w tym roku jubileuszowi 70-lecia działalności tak zasłużonego dla kultury polskiej Instytutu Wydawniczego PAX.
e-wydanie do pobrania

Życzę udanej lektury!

Maciej Szepietowski