Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Konferencja prasowa poświęcona 68. edycji Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka – Relacja

27 maja 2015 r. w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Warszawie, przy ul. Nabielaka 16, odbyła się konferencja prasowa przed wręczeniem tegorocznych, fundowanych po raz 68. Nagród im. Włodzimierza Pietrzaka.

Przybyłych gości powitał rzecznik prasowy nagrody, redaktor naczelny Miesięcznika „Civitas Christiana” Marcin Kluczyński. Na wstępie informacji na temat nagrody udzielił prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Maciej Szepietowski.

„Nagroda jest przyznawana nieprzerwanie od 1948 r. – mówił prezes Zarządu – za wybitną działalność w różnych dziedzinach, za twórczość naukową, artystyczną, literacką, za osiągnięcia na polu formacyjnym, kulturalnym i społecznym. Celem nagrody jest promowanie autentycznych autorytetów, ludzi niosących w życie współczesnej Polski uniwersalne wartości ludzkie i chrześcijańskie”. „Ludzie ci w obecnej dobie – w czasach erozji autorytetów – mogą być nauczycielami, inspirować do dobra” – zaznaczył prezes i dodał, że Nagroda im. W. Pietrzaka jest najważniejszą nagrodą przyznawaną przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, nagrodą o zasięgu krajowym, podczas gdy inne – np. Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia, Nagroda im. ks. kard. nom. Ignacego Jeża  lub Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego – są o zasięgu regionalnym. Ponadto ranga i blisko 70-letnia tradycja Nagrody Pietrzaka plasują ją wśród najważniejszych wyróżnień niepaństwowych.

Krótką historię nagrody, którą otrzymało wiele wybitnych postaci (jak choćby Roman Brandstaetter, Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka, ks. Jan Twardowski) ukazuje film autorstwa Izabeli Tyras, który wyemitowano podczas konferencji. Prezes Zarządu Maciej Szepietowski przedstawił również sylwetkę Włodzimierza Pietrzaka, poety, dramaturga, krytyka literackiego, teoretyka kultury, działacza społecznego i politycznego i bohaterskiego żołnierza Powstania Warszawskiego, który poległ w sierpniu 1944 r.

Laureatami tegorocznej nagrody, której uroczysta gala odbędzie się 5 czerwca, o godz. 17.00 na Zamku Warszawskim, są: Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz i Caritas Polska.

O wieloletnim, obejmującym cały pontyfikat (1978–2005), osobistym sekretarzu Ojca Świętego Jana Pawła II mówił redaktor Marcin Kluczyński. Przypomniał m.in., że mianowany przez papieża Benedykta XVI metropolita krakowski oprócz pełnienia wielu odpowiedzialnych funkcji w Konferencji Episkopatu Polski i w dykasteriach watykańskich jest także autorem wielu książek o Janie Pawle II, w tym przetłumaczonego na 18 języków „Świadectwa” (2007), na podstawie którego powstał film o tym samym tytule (2008). Dzięki współpracy kardynała Dziwisza powstał również najnowszy wchodzący na ekrany film o papieżu Polaku, pt. „Apartament”. Zasługi księdza kardynała dla szerzenia kultu i pielęgnowania pamięci św. Jana Pawła II są nieocenione.

Prezes Zarządu Maciej Szepietowski wskazał na zasługi drugiego laureata tegorocznej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka – Caritas Polskiej, czyniącej bez rozgłosu wiele dobra, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Ceremonia wręczenia Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, z udziałem laureatów, odbędzie się w piątek 5 czerwca br. o godz. 17.00, na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość poprowadzi znany publicysta telewizyjny Jan Pospieszalski, zaś galę uświetni swoim występem artystycznym Antonina Krzysztoń – znakomita wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka tekstów i kompozytorka, laureatka Nagrody Pietrzaka w roku 1999.

Akredytacje

Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo, 5 czerwca od godz. 17:00, Link: https://livestream.com/premiummediapl/nagrodapietrzaka

Ewa Czumakow