Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Dni Zofii Kossak w Lublinie

W dniach 23-27 kwietnia 2018 r. odbyły się obchody 50. rocznicy śmierci wybitnej polskiej pisarki.

Pół wieku temu, 9 kwietnia 1968 r. w Bielsku-Białej zmarła Zofia Kossak-Szczucka. Znakomita polska pisarka i publicystka, działaczka konspiracji, więźniarka KL Auschwitz-Birkenau i Pawiaka. Zaangażowana czynnie w Powstaniu Warszawskim. Była współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski i Rady Pomocy Żydom „Żegota”.

Jako wybitna polska pisarka i publicystka była laureatką wielu wyróżnień, w tym Ogólnopolskiej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. W 1932 r. została odznaczona nagrodą literacką województwa śląskiego. W 1936 r. otrzymała Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury. W 1937 r.  pisarkę odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ktokolwiek sięgnął po książki Z. Kossak-Szczuckiej, jak: „Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919”, „Krzyżowcy”, „Dziedzictwo” czy relacje z KL Auschwitz-Birkenau pt. „Z otchłani”, z pewnością znajdzie w nich serce bijące po polsku i potwierdzenie reguły życiowej pisarki: „Każdej chwili mego życia wierzę, ufam, miłuję”.

W programie obchodów znalazły się m.in.: Msza św., konferencja naukowa, wystawa, wykłady, promocja książki „Zofia Kossak. Listy”.

Szczegóły obchodów rocznicy śmierci pisarki na plakacie: